BEST DERGİSİ - RÖPORTAJ

Profesyonel yangın algılama ve çözüm sistemlerinde Norm Teknik olarak ne gibi hizmetler ve çözümler sağlıyorsunuz?

Norm Teknik, 23 yıldır profesyonel olarak yangın korunum sistemleri alanında uluslararası ve yerel standartlara bağlı, alanında uzman ekibi ile gerek uluslararası gerek ise yerel arenada sayısız yangın projesine hayat verirken teknolojiye entegre alt yapısını geliştirmekle kalmayıp yangın güvenliği bilincini arttırabilmek amacıyla birçok yazılı dokümanı sektörümüze kazandırmıştır.
Firmamız, İstanbul merkez ofisi, Ankara bölge ofisi ve Kocaeli üretim fabrikası ile Yangın Korunum Sistemleri üzerine;
  • Yangın Pompa İstasyonları
  • Sulu Söndürme Sistemleri
  • Su Sisi Söndürme Sistemleri
  • Gazlı Söndürme Sistemleri
  • Köpüklü Söndürme Sistemleri
  • Davlumbaz Söndürme Sistemleri
  • Yangın Dolapları
Teknolojik HVAC Ekipmanları konusunda;
  • Yangın ve Gaz Damperleri
  • Basınç Damperleri
  • Patlamaya Dayanıklı Yapısal Ürünler
gibi çeşitli ürün gamı ile faaliyetlerine devam etmektedir.
Firmamızın faaliyet alanlarına baktığımızda yangından korunma ihtiyacının oluştuğu her alanda aktif olarak rol aldığını söyleyebiliriz. Talebin oluştuğu ağır endüstriden (demir çelik sanayi, rafineri, kimya tesisleri vb.) başlayıp, konut sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpazenin içerisinde özellikle uluslararası arenada Petrokimya endüstrisi, Bilişim endüstrisi, Kağıt, Ambalaj ve Lojistik endüstrisinin önemli hizmet alanlarımız içerisinde olduğunu ifade etmek isterim.
 
 
Yangın güvenliğinde risklerin önüne geçmek için nelere dikkat edilmeli?
Bugün itibarı ile gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki ülkemizde yangın güvenliğine bağlı mevzuat ya da standart eksikliğinden kaynaklı bir durum söz konusu değildir. Ancak söz konusu riski analiz etme ve risk grubuna göre uygun çözüm önerilerini standart veya mevzuata bağlı olmadan uygulamaya yönelen profesyonel sayısı oldukça fazladır. Bu noktada bilinçli üretici ve yatırımcının aynı masada buluşması doğru yangın projelerinin hayata geçirilebilmesinde hayati önem taşımakta ve süregelen “ bir sistem tasarlayalım” algısının önüne ket vurabilmeyi sağlamaktadır.
Doğru çözümlenmiş ürünlerin tedariği olası bir yangın anında sistemin maksimum performans göstermesine yardımcı olmaktadır, dolayısı ile doğru çözümlenmemiş, onaysız malzeme kullanımı yangın riskinin önündeki en büyük engellerden bir diğeridir.
Standart ve yönetmeliklere bağlı tasarlanan sistemin onaylı malzeme kullanımı ile sürdürülebilir olmasını tamamen sağlamış oluyoruz diyemeyiz. Sistemin devreye alınması sonrasında periyodik kontrol ve bakım süreçlerinin eksiksiz tamamlanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu koşullar altında kurulumu tamamlanmış sistemlerin yangın riski karşısında performans garantisinden söz edebiliriz.

2019 yılında Norm Teknik’in yangın algılama çözümleri ile ilgili ulaştığı hedefler ve rakamlar nelerdir?
Yangın güvenliği pazarı Türkiye ve tüm dünyada gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.
Değişimin hızla yaşandığı günümüzde insanların yaşam standartları ve beklentileri de paralel olarak artmakta bu da yaşam alanlarında oluşabilecek can ve mal güvenliği riskini minimumda tutma ihtiyacını doğurmaktadır, ayrıca endüstriyel gelişmeler sayesinde günümüzde daha yüksek binalar, iş ve alışveriş kompleksleri yaygınlaşmıştır.
Yangın güvenliği ihtiyacının yüksek seviyede hissedildiği bu alanlarda amaç; riski minimize ederek maksimum performanslı yangın korunum sistemlerini projelerle buluşturmak olmalıdır. Bu bağlamda 2019 yılı içerisinde firmamız birçok mega projede tercih edilmiş olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.
Genel olarak baktığımızda son dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik koşulların paralelinde tüm sektörlerin duraksadığını gözlemleyebiliriz, ancak biz firma olarak 23 yıllık tecrübe ve öngörülerimizle bu zorlu süreci belirlediğimiz hedeflerimiz çerçevesinde tamamlamış olmanın mutluluğu içerisindeyiz.
 Referans Proje olarak neleri söyleyebilirsiniz?
1997 yılından itibaren birçok nitelikli yangın projesini sektörümüze kazandırmış olmanın sevinciyle Türkiye ve Dünya tarihi açısından önem arz eden iki önemli projeye değinmek istiyorum.
Bu iki özel projeden ilki İstanbul`un tarihi dokusunun modernize edilerek hayata geçirildiği GALATAPORT projesi bir diğeri ise dünyanın yeni havacılık üssü İSTANBUL YENİ HAVALİMANI projesidir.
Eşsiz konumu ile İstanbul`un tarihini insanlarla buluşturacak olan Galataport Projesi, yerin altında toplam 29.000 m2’de kurgulanan Kruvaziyer Liman Alanı, 52 bin m2 `lik mağaza-yeme içme alanları, 42 bin m2 `lik ofis, finans ve bankacılık merkezlerine ek olarak 2 müze ve 1 oteli de bünyesinde bulundurmasıyla Türkiye turizmine doping etkisi yaratmayı hedeflemektedir.
Biz Norm Teknik olarak Türkiye`nin Dünyaya Denizden Açılan Kapısı olma özelliği taşıyan projenin Turizm Kompleksi & Kruvaziyer Liman alanlarında: Yangın Pompaları, Sprinkler Sistemi ve Yangın Dolapları tedarikçisi olarak yer aldığımızdan dolayı oldukça mutluyuz.
Bir diğer önemli projemiz; ülkemizi dünya standartlarına taşıyacak olan dünyanın yeni havacılık merkezi İstanbul Yeni Havalimanı projesi; gerek ulusal ekonomimize yapacağı katkılardan gerek ise İstanbul`u transit geçiş üssü konumuna getirerek havacılık sektörünün çekim alanını yeniden yazacak olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir.
İlgili proje kapsamında firmamız Sprinkler Sistemleri, Yangın Pompaları, Yangın Dolapları ve Gazlı Söndürme Sistemleri ile yer alarak mega projelerin yangın güvenliğini sağlamaya devam etmektedir.
 

Yangın algılama ve söndürme sistemlerinde en uygun çözüm neye göre belirlenir? Bu konuda siz nasıl ilerliyorsunuz?
Yangın güvenliği ile ilgili tek bir doğru uygulama vardır demek çokta gerçekçi olmayacaktır. Söz konusu proje içeriğine göre yangın güvenliğine dair çözümler değişmektedir. Öyle ki kağıt üzerinde tasarlanmaya başlayan proje; ilgili yapının risk sınıfına göre analiz edilmesinden sonra uygun sistem tasarımının belirli standart ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmasıyla devam etmelidir. Tasarım aşamasını takiben sistemin ihtiyacına yönelik onaylı malzeme teminin yapılması ve sistemin devreye alınarak hazır hale gelmesi sağlanmalıdır. Kurulu sistemlerin olası bir yangın anında devreye girerek yangının minimum hasarla atlatılmasını sağlayabilmesi için mutlaka periyodik kontrol ve bakımlarının da aksatılmadan yapılması gerekmektedir.
Firmamız genel hatlarıyla bakıldığında yangın korunum sistemleri alanında yukarıda bahsi geçen tüm süreçlerin akışını kendi bünyesinde çalışan profesyonel ekibiyle sağlamakta ve sektörümüzün gelişimine yönelik birçok faaliyet ve etkinlikte yer almaktadır. Hedefimiz yangın güvenliği bilincinin arttırılmasına öncülük ederek daha güvenli yaşam alanlarını hayata geçirmek ve ülkemize yatırım yapmaya devam etmektir.
 
Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Ülkemiz ve daha iyi bir gelecek için uzman olduğumuz alanlarda çalışmaya ve üretmeye devam ederken değişime ayak uydurmaktan korkmadığımız, hatalarımızın da olabileceğini kabul ettiğimiz ama asıl önemli olanın hatalarımızdan çıkaracağımız derslerde gizli olduğunun farkına vardığımız güzel günler yaşayabilmeyi ümit ediyorum.
Son olarak bu keyifli röportaj için şahsım ve Norm Teknik adına başta Best Dergisi olmak üzere tüm Bileşim Medya ekibine teşekkür ediyorum.

© 2020 - NORM TEKNİK A.Ş. - GİZLİLİK VE GÜVENLİK