HAVA ÖRNEKLEMELİ DUMAN DEDEKTÖRÜ

Hava Örneklemeli Duman Dedektörü Hava örneklemeli duman dedektör sistemi, koruma altında olması istenen bölgelerden çektiği havayı bir boru ağı yardımıyla yüksek hassasiyetli dedektöre analiz edilmek üzere yollar ve uyarı sinyali verir. Bu sistemler performans, kurulum maliyeti ve rutin bakım açısından avantajlıdır. Geleneksel sistemlerin yeterli olmadığı durumlarda; giriş-bakım problemlerinin olduğu yerlerde, yüksek koruma istenen alanlarda (atrium, yüksek yapılar, yapı boşlukları, karmaşık çatı yapılarında, tozlu alanlarda, soğuk depolarında, sıcak bölgelerde,kurulumun görünmesinin istenmediği yerlerde...), ekstrem çevre koşulları (toz, kir gibi) olduğunda tercih edilir. 2 tip sistem kullanılır. Birincil örneklemeli sistemlerde 1500 metreküp hacim başına bir detektör kullanılması uygundur. Bazı ekstrem koşullarda temiz oda…vs. Bu hacim dedektör başına daha da küçültülebilir. İkincil örneklemeli sistem kullanılırsa normal detektörlerin kullandığı dedektör başına hacim miktarı kullanılabilir. (yüksek hassasiyet için normal havalandırma koşullarında 3.5 metre aralıklarla boruda delik açılabilir)

Birincil örneklemeli sistem: Korunan bölgedeki herhangi bir duman taneciğinin havalandırma sisteminden geçeceği varsayımıyla çalışır. Hava hızının 1m/s'den fazla olduğu durumlarda kullanılır. Hava koşullandırma sistemleriyle çalıştığında optimum performans gösterir. (performansı havalandırmayla limitli) Küçük boyutlu bir sorundan kaynaklanıp tavana yükselmeyen yangının ilk anlarında oluşan soğuk duman tespiti avantajıdır. Detektör korunacak mahalin dışına monte edilecekse, dedektör çıkışının korunan bölgeye geri döndürülmesi uygundur. Böylece numune havanın - belki de dumanın - diğer bölgeleri kirletmesi ve korunan bölgeyle dedektör yerleşimi arasında basınç dağılımlarının dengelenmesini sağlar. Havalandırmadan giren dış kirlilik yanlış alarm verilmesine neden olabilir. Bunu gözlemleyen bir referans detektör yardımıyla alarmın gereksiz çalışması engellenmektedir.

Hava Örneklemeli Duman Dedektörü İkincil örneklemeli sistem: Boru ağının numune delikleriyle analiz gerçekleştirilir. Yavaş hava hareketlerinin olduğu durumlarda kullanılır. Aynı pozisyonda konumlanmış numune deliklerinden oluşur ve normal dedektörlerle aynı tasarım kriterleri kullanılır. Delik çapları hidrolik hesap programı ile belirlenir. Tavan yüksekliğinin fazla olduğu mahallerde (yüksek depolar,atrium...) çok seviyeli numune deliklerinin kullanımı tercih edilebilir.

LPCB onaylı bir çok detektör sistemi için tasarım kriterleri şunlardır:

  • Max.toplam boru uzunluğu 200m
  • Max.tek boru uzunluğu 100m (numune girişinden detektöre kadar geçen süre 120sn ile sınırlı olmalıdır)
  • Boru malzemesi olarak genelde kırmızı ABS tercih edilir; ancak 20-22 mm nominal çap ve laminar akışın sağlandığı başka malzemeli borularda kullanılabilir.
  • Boru uzunlukları T bağlantıları olmadan birleştirilmelidir.
 

HASSASİYET

Yüksek hassasiyet, can ve mal kaybına neden olabilecek potansiyel yangın durumlarının erken evrelerde tespit edilerek olası zararların önüne geçilmesini sağlar. Duman dedektörü hassasiyeti metre başına inceltme (%obs per meter) birimiyle tanımlanır. Yani verilen bir yüzde için bir metre mesafede bir ışık demetinin ne ölçüde inceltildiğini belirtir. Tanımlanan üç hassasiyet seviyesi vardır:

Normal: normal noktasal duman dedektörünün hassasiyetdir(%5obs per meter)
Arttırılmış: %2'den daha iyi
Yüksek: %0.8'den daha iyi

Bir çok noktasal duman dedektörü kullanılarak sağlanabilen hassasiyeti, tek bir yüksek hassasiyetli hava örnekleme dedektörü ile sağlamak mümkündür. Hava örneklemeli dedektörün noktasal dedektörlere göre sayıca daha az kullanılmasının yanında avantajı çevresel kısıtlamalar nedeniyle noktasal dedektörlerin kullanılamadığı yerlerde de düzenleme yapabilmesidir. Ayrıca boru sistemi dahil kurulumu ve bakımı noktasal dedektörlere göre ucuz ve kolaydır. Dedektör hassasiyetinin belirlenmesi boru ağındaki numune deliklerinin sayısı ile yakından ilgilidir. Bir dedektör %0.05 duman yoğunluğu için alarm verecek şekilde ayarlandıysa 20 delikli bir sistemde ortalama sistem duyarlılığı %1 olacaktır(0.05x20). Örneğin duman 3 deliğe ulaştığında hassaslık 1/3 için %0.33'e ulaşacaktır.

Yani duyarlılık dumanın ulaştığı delik sayısıyla orantılı bir artış gösterecektir.

Hava örneklemeli sistemde tercih edilen dedektörler ışık dağıtıcılı dedektörlerdir. Herhangi bir kirlenmeye karşı sorunsuz çalışır ve uzun bir ömre sahiptir.

Çok kirli ve tozlu ortamlarda ışık dağıtıcılı dedektörden daha iyi bir performans gösteren dedektör yoktur.

Işık dağıtıcılı dedektörler: Tespit alanına giren hava örneği yüksek enerjili ışık kaynağına gönderilir Havada eğer duman parçacığı varsa ışığın dağılmasına neden olur. Dağıtılmış ışığın miktarı duman miktarıyla orantılıdır ve katı hal ışık alıcısı tarafından analiz edilir.Tozlardan korunmak için karmaşık filtre veya toz engelleyici kullanılmalıdır.

SİNYAL İŞLEME

Hava örnekleme sistemi içinde kullanılan yapay zeka sistemi çevredeki duman miktarını göz önüne alarak hassaslığı yeniden ayarlar ve bu hassaslığı çevre koşullarından bağımsız olarak sürdürebilir.

Bu bağlamda değişen çevre koşullarına kısa sürede uyum gösterir. Bu ürünler düşük bakım sıklığı gerektirecek şekilde üretilmiş, sorun olduğunda kullanıcıya hatayı gösterecek ara yüzle sunulmuştur.

MONTAJ

Hava Örneklemeli Duman Dedektörü Kurulum maliyeti ve kurulum kolaylığı hava örneklemeli sistemlerin büyük avantajıdır. Ayrıca sistemin görünmez olmasının istendiği mahallerde kapiler başlıklarla bu sorun giderilebilir. Noktasal dedektörler genellikle her 6 ayda bir teste ve bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Çok sayıda noktasal dedektörün olduğu yerlerde, ya da girişin kısıtlı veya engelli olduğu mahallerde bu hiçte pratik değildir. Hava örneklemeli sistemler korunan mahallerin dışına yerleştirilerek kolaylıkla bakıma tabi tutulabilirler.

  • HAVA ÖRNEKLEMELİ DUMAN DEDEKTÖRÜ
    pdf

? 2022 - Yangın Söndürme Sistemleri - Norm Teknik A.Ş. - G?ZL?L?K VE G?VENL?K

Mouse MouseScrole

rolex deepsea discontinued 2017 cartier must 21 mens watch swiss mido replica tag heuer aquaracer calibre 5 blue omega bracelet speedmaster fake watches breitling barnato 42 rolex bubbleback replica uk replica watches hublot skeleton tourbillon cartier watch 925 argent plaque g20m price replica watches uk omega deville co-axial chronometer price in india tag grand carrera replica uk replica watches