DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

İSTATİSTİKLERE GÖRE

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan küçük mutfak yangınları, gerekli önlemler alınmadığı için tüm yapıyı tehdit eder hale gelmektedir.Bu nedenle küçük bir mutfak yangını alışveriş merkezi, otel v.b. binaların tümüne zarar verdiğinden milyonlarca dolar maddi kayba aynı zamanda da iş ve hizmet kaybına sebep olmaktadır. Son derece basit ve ekonomik bir şekilde önlem almak, hasarı önlemede büyük oranda başarı sağlamaktadır.

NORM TEKNİK® - KIDDE Davlumbaz söndürme sistemleri mutfak davlumbaz yangınlarının söndürülmesinde en etkili çözümdür.

OTOMATİK: Boşaltma mekanizması algılama hattının devreye girmesi sonucu kızgın yağ yangınları için özel olarak geliştirilmiş düşük PH seviyesine sahip potasyum karbonat bazlı sıvı söndürücünün boşaltma hattından hızlı bir şekilde boşalmasını sağlar.

HIZLI: NORM TEKNİK®-KIDDE söndürme sistemi otomatik bir sistemdir.Davlumbaz içine yerleştirilen eriyebilen metal detektörler sayesinde yangını çok hızlı bir şekilde algılar.

ETKİLİ SÖNDÜRME: Söndürücü sıvı nozullar vasıtası ile boşalarak yangının hızlı ve etkili bir şekilde söndürülmesini sağlar.Sıvı söndürücü kızgın yağ yangınları üzerinde köpük şeklinde bir battaniye oluşturarak alevlerin oksijen ile temasını keser.

NORM TEKNİK®-KIDDE sıvı söndürücü kızgın yağ yangınları için özel olarak geliştirilmiştir.

YARDIMCI ELEMANLAR

MANUEL BOŞALTMA KOLU : Sistemin manuel olarak boşaltılmasını sağlar.

GAZ KESME VANASI : Yangın halinde mahale daha fazla yakıt girişini engeller.

ELEKTRİK KONTAĞI : Alarm sistemine sinyal vermek veya mutfaktaki elektrikli cihazları kapatmak için kullanılır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

ONAYLI: Davlumbaz söndürme sistemi tasarım,montaj ve malzeme özelliklerine dair kriterlerin belirlenmesi için TSE standartlarında yer almıyor ise öncelikle Avrupa birliği standartları ya da UL300 standartları dikkate alınmalıdır.

NORM TEKNİK® - Kidde Davlumbaz Söndürme Sistemleri UL300 standardına göre tasarlanmış ve NFPA 96, NFPA 17A'ya uygundur ve UL onaylıdır.

ESTETİK: NORM TEKNİK® - Kidde söndürme sisteminin davlumbaz içerisinde kalan ekipmanları krom kaplı, pirinç ya da paslanmaz malzemelerden imal edilir ve şık görünümlüdür.

NORM TEKNİK® - KIDDE sıvı söndürücü düşük PH seviyesi ile mutfak ekipmanlarına zarar vermez ve kolaylıkla temizlenebilir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 09.09.2009 / 27344

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100'den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama, gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.

  • Davlumbaz Söndürme Sistemleri
    zip

Kidde Fewal

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri her alanda yangın oluşmasını önlemek ve yangın durumunda da büyümesine engel olmak amacıyla vardır. Yangın sınıflarına göre özel üretilen yangın söndürme sistemlerini şöyle gruplandırırız:

Her gruptan söndürme sistemleri önceden test edilir ve onaylanır. Fm 200 gazlı söndürme sistemi otomatik yangın söndürme sistemlerindendir. İnsan sağlığına zararlı değildir ve kokusu yoktur, renksizdir. Sıvı halde tüplerin içerisinde bulunur ve uygulanırlar.

Yangın Söndürme Sistemleri Nedir

Yangın oluşmasını ve yangın çıktığında yayılmasını önlemek amacıyla kurulan yangın söndürme sistemlerinin özelliklerinden en önemlisi uygulandığında çevreye zarar vermemesidir. Yangın söndürme sistemleri arasında olan Fm 200 gazlı sistem ülkemizde de en çok kullanılan sistemdir.

Yangına müdahale için yanıcı madde ile oksijen arasına bariyer kurulması ve birbirlerine değmemeleri sağlanmalıdır. Yangın söndürme sistemlerinin görevi ve işlevi bu şekildedir.

En çok işe yarayan sistem olarak kabul edilen Fm 200 gazlı söndürme sistemi hızlı müdahale eder. Yangınların can kaybı dışında çıktığı alanda yer açtığı geri dönülemez hasarlar maddi olarak da çok can yakabilir. Yangın söndürme sistemlerinin amacı her türlü kaybı önlemektir.

Yangın Söndürme Sistemleri Çalışma Prensibi

Bir bölgede çıkan yangının cinsine göre farklı yangın söndürme sistemleri kullanılır. Sulu söndürme sistemleri ile gazlı söndürme sistemlerinin kullanıldığı yangınlar yeni başlamış yangınlar olur.

Fm 200 gazlı söndürme sistemlerinin kullanım alanı oldukça fazladır. Elektronik cihazlardan çıkan yangınlardan her türlü yangın çeşidine kadar kullanılabilirler. Yangın söndürme sistemlerinin üretildiği sırada dikkat edilen bir diğer husus da hava kirliliğine yol açmamalarıdır.

Yangın Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır

Yangın söndürme sistemlerinin çalışma şekli yangına en erken müdahale edebilecekleri biçimde gerçekleştirilir. Önemli olan yangın büyümeden müdahale ederek can ve mal kaybını önlemektir.

Eğer ortama uygun olacak şekilde gazlı söndürme sistemi kullanılıyorsa yanıcı maddenin oksijenle olan etkileşimi gazların ortama salınmasıyla söndürülür. Burada dikkat edilmesi gereken insan sağlığına uygun gazların kullanılması gerektiğidir.

Yangın söndürme sistemleri içerisinde olan sulu sistemler ise yangının çıkmasına sebep olan maddenin soğutulmasını sağlarlar ve yangın bu şekilde büyümez ve söner.

Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol ve Bakımı

Bir alana yangın söndürme sistemlerinin kurulması yeterli olmaz. Yıl içerisinde en az 1 defa olmak üzere yangın söndürme sistemlerinin bakımının ve kontrollerinin yapılması gerekir.

Özel eğitimli personeller düzenli aralıklar ile gelerek yangın söndürme sistemlerinin kontrollerini gerçekleştirirler. Eğer kontroller düzenli yapılmazsa daha sonra yangın çıkma durumunda sistemler düzgün çalışmayabilir ve geri dönüşü olmayan olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Yangın söndürme sistemlerinin kullanılacağı sırada yangın çıkan ortama en çabuk şekilde etki edecek şekilde seçim yapılmalıdır. Yangın söndürme sistemleri otomatik olarak uygulandığında müdahale daha hızlı olur.

Yangın Söndürme Sistemleri Çeşitleri

Yangınların sınıfına göre farklı yangın söndürme sistemlerinin olduğunu görürüz. Yangınlar A, B ve C olmak üzere sınıflandırılırlar. Özellikle yüksek sayıda kişinin aynı anda bulunduğu ortamlarda yangın söndürme sistemlerinin kurulması ülkemizde zorunludur ve yönetmelik tarafından da garanti altına alınmıştır.

En çok kullanılan sistemlerden biri olan Fm 200 gazlı ve otomatik sistemler oldukça uygun fiyatlıdır ve çok etkilidir. Bu sebeple kapalı alanlarda en fazla tercih edilen sistemlerden biridir.

Yangın söndürme sistemleri oluşan yangın durumunda hızla müdahale ederek yangının büyümesini ve olası can ve mal kayıplarını önler.

? 2022 - Yangın Söndürme Sistemleri - Norm Teknik A.Ş. - G?ZL?L?K VE G?VENL?K

Mouse MouseScrole

rolex deepsea discontinued 2017 cartier must 21 mens watch swiss mido replica tag heuer aquaracer calibre 5 blue omega bracelet speedmaster fake watches breitling barnato 42 rolex bubbleback replica uk replica watches hublot skeleton tourbillon cartier watch 925 argent plaque g20m price replica watches uk omega deville co-axial chronometer price in india tag grand carrera replica uk replica watches